Endorsements for Susana Mendoza

2016 GENERAL ELECTION

Susana Mendoza is proud to be endorsed by organizations and elected officials as the Democratic nominee for Illinois Comptroller. View all the endorsements below.

If you would like to be included on the endorsement list for the 2016 General Election, please email us with your name and phone number at info@susanamendoza.com.

LABOR

  • Coming soon!

ELECTED OFFICIALS

  • Dick Durbin — U.S. Senator
  • Dan Hynes — Former Comptroller, Illinois
  • Jesse White — Secretary of State, Illinois
  • Rahm Emanuel — Mayor, City of Chicago
  • Toni Preckwinkle — President, Cook County Board
  • Tom Dart — Sheriff, Cook County
  • Daniel Lipinski — U.S. Congress, 1st District
  • Luis Gutierrez — U.S. Congress, 4th District
  • Mike Quigley — U.S. Congress, 5th District

ILLINOIS SOUTHERN 20 DEMOCRATIC COUNTY COMMITTEEMEN

  • Elbert “Bo” Purchase — County Chair, Alexander County
  • Jim Eaton — County Chair, Franklin County
  • Hugh Scates — County Chair, Gallatin County
  • Flint Taylor — County Chair, Hamilton County
  • Dennis Austin — County Chair, Hardin County
  • Mike Barone — County Chair, Jackson County
  • Alice Harris — County Chair, Jefferson County
  • Jeff Mears — County Chair, Johnson County
  • Mary Ruth Brannon — County Chair, Massac County
  • Jeannine Belt — County Chair, Monroe County
  • John Rednour Jr. — County Chair, Perry County
  • Leslie Hardin — County Chair, Pope County
  • Roger Kerley — County Chair, Pulaski County
  • Willie McCluskey — County Chair, Saline County
  • Teresa Vincent — County Chair, Union County
  • Len Piasecki — County Chair, Washington County
  • Rodney Masterson — County Chair, Wayne County
  • Tom Scates — County Chair, White County
  • Jim Kirkpatrick — County Chair, Williamson County

ILLINOIS STATE LEGISLATORS

  • Rep. Daniel J. Burke — 1st District
  • Rep. Edward J. Acevedo — 2nd District
  • Rep. Luis Arroyo — 3rd District
  • Rep. Cynthia Soto — 4th District
  • Rep. Emanuel Chris Welch — 7th District
  • Rep. La Shawn K. Ford — 8th District
  • Rep. Art Turner — 9th District
  • Rep. Pamela Reaves-Harris — 10th District
  • Sen. Martin A. Sandoval — 11th District
  • Sen. Steven Landek — 12th District & Lyons Township Committeeman & Bridgeview Mayor
  • Rep. Greg Harris — 13th District
  • Rep. John C. D’Amico — 15th District
  • Rep. Robert F. Martwick — 19th District
  • Sen. Iris Y. Martinez — 20th District
  • Rep. Silvana Tabares — 21st District
  • Rep. Michael J. Madigan — 22nd District & Speaker IL House of Representatives
  • Rep. Michael J. Zalewski — 23rd District & Riverside Township Committeeman
  • Rep. Elizabeth Hernandez — 24th District
  • Rep. Monique Davis — 27th District
  • Rep. Robert Rita — 28th District & Calumet Township Committeeman
  • Rep. Thaddeus Jones — 29th District
  • Rep. Mary E. Flowers — 31st District
  • Rep. André M. Thapedi — 32nd District
  • Rep. Marcus C. Evans, Jr. — 33rd District
  • Rep. Elgie R. Sims, Jr. — 34th District
  • Rep. Al Riley — 38th District
  • Rep. Jaime M. Andrade, Jr. — 40th District
  • Rep. Anna Moeller — 43rd District
  • Rep. Fred Crespo — 44th District
  • Rep. Martin J. Moylan — 55th District
  • Rep. Jack D. Franks — 63rd District
  • Rep. Patrick Verschoore — 72nd District
  • Rep. Kathleen Willis — 77th District
  • Rep. Katherine Cloonen — 79th District
  • Rep. Anthony DeLuca — 80th District
  • Rep. Linda Chapa LaVia — 83rd District
  • Rep. Stephanie Kifowit — 84th District
  • Rep. Emily Klunk-McAsey — 85th District
  • Rep. Jehan A. Gordon-Booth — 92nd District
  • Rep. Esther Golar — 94th District
  • Rep. Sue Scherer — 96th District
  • Rep. Frank J. Mautino — 97th District
  • Rep. Natalie Manley — 98th District
  • Rep. Daniel V. Beiser — 111th District
  • Rep. Jay Hoffman — 113th District
  • Rep. Eddie Lee Jackson — 114th District
  • Rep. Jerry Costello, II — 116th District
  • Rep. John Bradley — 117th District
  • Rep. Brandon W. Phelps — 118th District

COOK COUNTY WARD COMMITTEEMEN

  • Proco Joe Moreno — 1st Ward Committeeman & Alderman
  • Bob Fioretti — 2nd Ward Committeeman
  • Pat Dowell — 3rd Ward Committeeman & Alderman
  • Leslie Hairston — 5th Ward Committeeman & Alderman
  • Roderick T. Sawyer — 6th Ward Committeeman & Alderman
  • Michelle A. Harris — 8th Ward Committeeman & Alderman
  • Anthony Beale — 9th Ward Committeeman & Alderman
  • John Pope — 10th Ward Committeeman
  • John P. Daley — 11th Ward Committeeman & Cook County Commissioner
  • Michael J. Madigan — 13th Ward Committeeman
  • Edward M. Burke 14th — Ward Committeeman & Alderman
  • Raymond A. Lopez — 15th Ward Committeeman & Alderman
  • Latasha Thomas — 17th Ward Committeeman
  • Derrick G. Curtis — 18th Ward Committeeman & Alderman
  • Willie Cochran — 20th Ward Committeeman & Alderman
  • Howard Brookins, Jr. — 21st Ward Committeeman & Alderman
  • Michael R. Zalewski Sr. — 23rd Ward Committeeman & Alderman
  • Michael Scott Jr. — 24th Ward Committeeman
  • Daniel Solis — 25th Ward Committeeman & Alderman
  • Robert Maldonado — 26th Ward Committeeman & Alderman
  • Jason C. Ervin — 28th Ward Committeeman & Alderman
  • Deborah Graham — 29th Ward Committeeman
  • Ariel Reboyras — 30th Ward Committeeman & Alderman
  • Joseph Berrios — 31st Ward Committeeman & Cook County Assessor
  • Scott Waguespack — 32nd Ward Committeeman & Alderman
  • Richard Mell — 33rd Ward Committeeman
  • Carrie M. Austin — 34th Ward Committeeman & Alderman
  • Nancy Schiavone — 35th Ward Committeeman
  • Emma Mitts — 37th Ward Committeeman & Alderman
  • Nick Sposato — 38th Ward Committeeman & Alderman
  • Patrick Molloy — 39th Ward Committeeman
  • Patrick O’Connor — 40th Ward Committeeman & Alderman
  • Mary O’Connor — 41st Ward Committeeman
  • Brendan Reilly — 42nd Ward Committeeman & Alderman
  • Michelle Smith — 43rd Ward Committeeman & Alderman
  • John Arena — 45th Ward Committeeman & Alderman
  • James Cappleman — 46th Ward Committeeman & Alderman
  • Paul Rosenfeld — 47th Ward Committeeman
  • Carol Ronen — 48th Ward Committeeman

TOWNSHIP COMMITTEEMEN

  • Robert J. Steffen — Barrington Area Democratic Organization
  • Bob Lovero — Berwyn Township Committeeman
  • Terry Matthews — Bloom Township Committeeman
  • Maggie Crotty — Bremen Township Committeeman
  • Robert Rita — Calumet Township Committeeman & 28th District State Representative
  • Charles Hernandez — Cicero Township Committeeman
  • Steve Caramelli — Hanover Park Township Committeeman
  • Barrett Pedersen — Leyden Township Committeeman
  • Steven Landek — Lyons Township Committeeman & 12th District State Senator & Bridgeview Mayor
  • Robert Martwick — Norwood Park Township Committeeman
  • Daniel McLaughlin — Orland Township Committeeman & Orland Mayor
  • Robert Maloney — Palos Township Committeeman
  • Karen Yarbrough — Proviso Township Committeeman & Cook County Recorder of Deeds
  • Michael J. Zalewski — Riverside Township Committeeman & 23rd District State Representative
  • Mike Cudzik — Schaumburg Township Committeeman
  • Vince Cainkar — Stickney Township Committeeman
  • Frank Zuccarelli — Thornton Township Committeeman & Thornton Township Supervisor
  • John O’Sullivan — Worth Township Committeeman

CHICAGO ALDERMEN

  • Proco Joe Moreno — 1st Ward Alderman & Committeeman
  • Brian Hopkins — 2nd Ward Alderman
  • Pat Dowell — 3rd Ward Alderman & Committeeman
  • Will Burns — 4th Ward Alderman
  • Leslie Hairston — 5th Ward Alderman & Committeeman
  • Roderick T. Sawyer — 6th Ward Alderman & Committeeman
  • Gregory I. Mitchell — 7th Ward Alderman
  • Michelle A. Harris — 8th Ward Alderman & Committeeman
  • Anthony Beale — 9th Ward Alderman & Committeeman
  • Patrick Thompson — 11th Ward Alderman
  • George A. Cardenas — 12th Ward Alderman
  • Marty Quinn — 13th Ward Alderman
  • Edward M. Burke — 14th Ward Alderman & Committeeman
  • Raymond A. Lopez — 15th Ward Alderman & Committeeman
  • Derrick G. Curtis — 18th Ward Alderman & Committeeman
  • Willie Cochran — 20th Ward Alderman & Committeeman
  • Howard Brookins, Jr. — 21st Ward Alderman & Committeeman
  • Michael R. Zalewski, Sr. — 23rd Ward Alderman & Committeeman
  • Michael Scott, Jr. — 24th Ward Alderman
  • Daniel Solis — 25th Ward Alderman & Committeeman
  • Robert Maldonado — 26th Ward Alderman & Committeeman
  • Jason C. Ervin — 28th Ward Alderman & Committeeman
  • Chris Taliaferro — 29th Ward Alderman
  • Ariel Reboyras — 30th Ward Alderman & Committeeman
  • Milagros S. Santiago — 31st Ward Alderman
  • Scott Waguespack — 32nd Ward Alderman & Committeeman
  • Deb Mell — 33rd Ward Alderman
  • Carrie M. Austin — 34th Ward Alderman & Committeeman
  • Emma Mitts — 37th Ward Alderman & Committeeman
  • Nick Sposato — 38th Ward Alderman & Committeeman
  • Margaret Laurino — 39th Ward Alderman
  • Patrick O’Connor — 40th Ward Alderman & Committeeman
  • Anthony V. Napolitano — 41st Ward Alderman
  • Brendan Reilly — 42nd Ward Alderman & Committeeman
  • Michelle Smith — 43rd Ward Alderman & Committeeman
  • John Arena — 45th Ward Alderman & Committeeman
  • James Cappleman — 46th Ward Alderman & Committeeman
  • Harry Osterman — 48th Ward Alderman

COOK COUNTY COMMISSIONERS

  • Bridget Gainer — 10th District Commissioner
  • John P. Daley — 11th District Commissioner & Ward Committeeman
  • John Fritchey — 12th District Commissioner
  • Jeffrey R. Tobolski — 16th District Commissioner

METROPOLITAN WATER RECLAMATION DISTRICT

  • Michael Alvarez — Commissioner
Susana A. Mendoza for IL Comptroller
4044 N Lincoln Ave #520,
Chicago, IL 60618
P: (312) 834-4210
E: info@susanamendoza.com